Aparat ortodontyczny dla dzieci. Koszt. Brzesko Bochnia

Aparat ortodontyczny dla dzieci – cena, rodzaje, wskazania. Kiedy dziecko powinno nosić aparat na zęby?

Wady zgryzu należy leczyć już od dzieciństwa – bowiem leczenie ortodontyczne rozpoczęte na wczesnym etapie daje najlepsze rezultaty. Nie istnieje jeden idealny aparat ortodontyczny dla dzieci. Różnorodność, struktura i złożoność wad ortodontycznych, współwystępowanie wad genetycznych i zębowych powoduje, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. W konsekwencji u każdego małego pacjenta projektujemy i wykonujemy inny aparat na zęby. Może to być prosta szpatułka albo złożony aparat blokowy. Co warto wiedzieć, jeśli nasza pociecha ma nieprawidłowy zgryz? Jakie aparaty ortodontyczne dla dzieci są dostępne na rynku?

Jak wygląda aparat ortodontyczny dla dzieci?

Aparat ortodontyczny dla dzieci jest narzędziem, które pozwala nam w okresie rozwojowym leczyć i zabezpieczać pacjentów przed powstawaniem wad zgryzu. Ważne jest to, że prowadzący leczenie lekarz ortodonta  w zależności od wady zgryzu projektujemy aparaty indywidualnie dla każdego pacjenta. Aparat ruchomy skalda się z akrylowej płyty, w której osadzone są elementy retencyjne w postaci klamer. Często posiadają elementy aktywne w postaci sprężyn, albo śrub. 

Aparat ortodontyczny – rodzaje. Ortodonta Brzesko Bochnia

Kiedy założyć aparat ortodontyczny dziecku?

Lekarz pediatra, jako pierwszy sprawdza i kontroluje stan uzębienia naszych pociech w okolicy 2-giego roku życia. Dlatego też, prawidłową opiekę ortodontyczną nad naszymi dziećmi zaczynamy dość wcześnie. Potem pomiędzy 3-6 rokiem życia wskazane są już regularne wizyty, co 6 m-cy u swojego lekarza dentysty. To on zadecyduje o celowości wdrożenia leczenia ortodontycznego. Dlatego też, jeśli chodzi o małe dzieci, leczenie ortodontyczne rozpoczynamy najwcześniej w wieku trzech lat, kiedy są już wszystkie zęby mleczne.

Aparat ortodontyczny dla dzieci na noc i dzień

Aparat ortodontyczny dla uroczej małej dziewczynki

Nie wszystko jednak możemy zostawić w rękach lekarzy. To rodzice, na co dzień widzą swoje dziecko i wszelkie nieprawidłowości musimy szybko zgłaszać i sprawdzać. Szczególnie, jeśli wkradły się niepotrzebne nawyki. Można tu przytoczyć np.: używanie smoczka i problemy z jego zbyt długim stosowaniem, ssanie palca, czy rogu poduszki, wady wymowy itd. Dlatego jeśli coś nas niepokoi, poradźmy się swojego dentysty, albo ortodonty.

Taka wizyta kontrolna u stomatologa pozwoli nam się zorientować w sytuacji i bardzo często zapobiec powstaniu, czy pogłębianiu się wady zgryzu. Po za tym lekarz zaproponuje nam najlepszy sposób postępowania i leczenia. Dobierze także, jeśli będzie potrzebny aparat ortodontyczny.

Aparat nosimy jak najdłużej to możliwe w ciągu doby. Dlatego na noc aparat ortodontyczny zakładamy zawsze. W ciągu dnia nosimy co najmniej 4-6 godzin. Postępy w leczeniu widzimy u dzieci tylko wtedy, gdy mają założony aparat ruchomy i noszą go systematycznie. Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci wyróżniamy?

Aparat ortodontyczny dla dzieci. Rodzaje

Ruchomy aparat na zęby dla dzieci

Rodzaj aparatu ortodontycznego dla dzieci uzależniony jest od wieku i rozwoju dziecka. U dzieci do lat 12-tu stosujemy aparaty ruchome.Jak już pisałem leczenie rozpoczynamy w momencie, gdy mamy wyrznięte wszystkie zęby mleczne. Zaczynamy od najprostszych rodzajów aparatów ortodontycznych dla dzieci typu płytki przedsionkowe, równie akrylowe, szpatułki. Następowo przechodzimy do aparatów bardziej skomplikowanych, wykonanych na indywidualnych modelach zbudowanych z akrylu. Aparaty te posiadają elementy retencyjne w postaci klamer, oraz często elementy mechaniczne, które aktywują aparat w postaci śrub i sprężyn.

Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych dla dzieci. mamy aparaty jedno i dwu szczękowe. Dlatego też dobieramy i projektujemy aparaty ruchome indywidualnie dla każdego małego pacjenta. Rodzaj aparatu ruchomego na zęby dla dzieci uwarunkowany jest między innymi rodzajem wady, jej zaawansowaniem, wiekiem pacjenta oraz jego zdolnością współpracy.
Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule : 

Aparat ortodontyczny ruchomy. Rodzaje. Efekty. Cena. Opinie

Stały aparat ortodontyczny dla dzieci

U dzieci i młodzieży powyżej 12-tego roku życia stosujemy aparaty stałe. Jak sama nazwa wskazuje są to aparaty zakładane na stałe na zęby stałe. Dlatego dziecko powinno już być po wymianie zębów mlecznych. Aparaty stałe pozwalają na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż te, które leczy aparat ruchomy. Czas noszenia takiego aparatu uzależniony jest od wady. Śród aparatów stałych rozróżnia się: aparaty estetyczne (ceramiczne) i aparaty metalowe (tytanowe, niklowe).

Twarz młodej kobiety z aparatami ortodontycznymi

Ile kosztuje aparat ortodontyczny dla dziecka?

Cena aparatu ruchomego dla dzieci w naszej przychodni stomatologicznej w Brzesku i Bochni waha się w przedziale między 800-1500 zł. Jest to koszt samego aparatu i zależy od indywidualnej potrzeby leczniczej u dziecka. Aparat jest zaprojektowany i wykonany według wskazań lekarza ortodonty. Ceny aparatów ruchomych dla dzieci w innych przychodniach i miastach mogą wahać się w przedziale od 500 do nawet 2000 zł. Ceny w większych miastach są często znacznie wyższe. Dlatego sumując koszt zależy od lokalizacji gabinetu, własnej wyceny lekarza, czasem od indywidualnych wymagań rodziców, czy samego pacjenta.

Cena aparatu stałego w naszych przychodniach waha się w zależności od rodzaju od 1800-2500 zł. Podobnie jak w przypadku aparatów ruchomych, jest on projektowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Ceny aparatów stałych w innych przychodniach i miastach mieszczą się w przedziale od 1600 do nawet 4000 zł. Należy zaznaczyć, że ceny te nie są całkowitym kosztem leczenia ortodontycznego. Dlatego też na koszt całości składa się cena aparatu oraz cena kilkudziesięciu nawet wizyt u specjalisty, które są konieczne w procesie leczenia.8

Pudełko na aparat ortodontyczny dla dzieci

Pudełko na aparat ortodontyczny dla dzieci

Pudełko na aparat dla dzieci powinno być na tyle duże, by się w nim bez problemu zmieścił. Dodatkowo, opakowanie powinno być sztywne, aby w razie wypadku nie doszło do uszkodzenia aparatu ruchomego. Można wykorzystywać do tego celu gotowe dedykowane pudełko na aparat ortodontyczny dla dziecka albo w zastępstwie plastikowe pojemniki na mydło w kostce.

Aparat ortodontyczny dla dzieci na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie ortodontyczne dzieci tylko do 13-tego roku życia. Aparat ortodontyczny dla dzieci za darmo, refundowany jest wykonywany w ramach ubezpieczenia tylko dla dzieci młodszych.Dobrze jest jeśli zdiagnozujemy wadę zgryzu wcześnie. W efekcie jeśli wprowadzimy profilaktykę i rozpoczniemy leczenie na NFZ, wówczas możemy całkowicie zlikwidować wadę zgryzu i mamy wszystkie wizyty i aparat ortodontyczny za darmo, bez opłat. Trzeba powiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia systematycznie zwiększa nakłady na leczenie ortodontyczne dzieci i traktuje to leczenie priorytetowo. Aparaty stałe możemy założyć i nimi leczyć tylko prywatnie po za refundacją i trzeba za nie zapłacić.

Pytania pacjentów

Aparat na zęby dla dzieci

To, jaki aparat na zęby dla dzieci zastosujemy podczas leczenia, zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od wieku i rozwoju dziecka. Po drugie od rodzaju wady zgryzu. Gdy patrzymy na rozwój pokoleniowy, stwierdzamy, że nasze dzieci coraz szybciej się rozwijają. Jest to udowodnione, że zęby stałe w coraz młodszym wieku zaczynają się wyrzynać. Nawet w wieku pięciu lat.

Są jednak nadal dzieciaki, u których pierwsze zęby stałe pojawiają się w wieku lat ośmiu.  Dlatego też patrząc z tego punktu widzenia na pewno dla różnego stopnia rozwoju układu stomatognatycznego zastosujemy różne aparaty ruchome. Jeśli jednak dziecko w wieku lat dziesięciu miałoby zęby stałe, od jedynek do szóstek i stwierdzimy wadę zgryzu, możemy u tego dziesięciolatka zastosować leczenie aparatem stałym. Drugim kryterium, jaki aparat dla dziecka zastosujemy jest oczywiście wada zgryzu. Jej rodzaj narzuca wybór odpowiedniego typu aparatu.

Aparat ortodontyczny dla 8-latka

Na pewno aparatem ortodontycznym dla ośmiolatka będzie aparat ruchomy. W tym wieku najczęściej u dziecka mamy typ uzębienia mieszanego. Dlatego też nie ma jeszcze warunków do leczenia aparatem stałym. Rodzaj aparatu ruchomego będzie zależał od rodzaju wady zgryzu.

Ile się czeka na aparat ortodontyczny z NFZ

Jak przebiega refundacja aparatu ortodontycznego dla dzieci? Niestety na aparat ortodontyczny na NFZ czeka się dość długo. W zależności od miejscowości, kolejka wynosi od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Dobrze więc, jest jeśli od wczesnych lat dziecko znajduje się pod opieką stomatologiczną. Pozwala to na profilaktykę wad zgryzu, a jeśli problem już istnieje, na szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia.

Jeśli chcą Państwo umówić się na wizytę u ortodonty ze swoim dzieckiem zachęcamy, aby odwiedzić nasz gabinet stomatologiczny w Bochni lub Brzesku.

Podobne tematy: