Jak dbać o aparat ortodontyczny. Higiena aparatu ortodontycznego

Jak dbać o aparat ortodontyczny. Higiena aparatu ortodontycznego

Jak dbać o aparat ortodontyczny ruchomy

Jak dbać o aparat ortodontyczny.  Aparaty ruchome wyciągamy z jamy ustnej i myjemy pod bieżącą letnią wodą szczoteczką. Zwracamy uwagę na wszystkie elementy aparatu. Aparat trzymamy za cześć akrylową, nie za druty. W przeciwnym razie możemy uszkodzić aparat. Co ważne, szczególnie dokładnie oczyszczamy śruby i sprężyny. Dlatego, że na tych elementach najbardziej odkłada się kamień. W konsekwencji będziemy mieli problemy z rozkręcaniem aparatu.
Możemy stosować pastę do zębów na zmianę z płynem do mycia naczyń. Dobrze jest także użyć rozcieńczonej wody utlenionej, pół na pół z chłodną wodą .
Po skończeniu dokładnie płuczemy i lekko osuszamy i jeśli go nie zakładamy do jamy ustnej odkładamy do specjalnie do tego celu przygotowanego sztywnego zamykanego pudełka. Pudełko zapewnia zmniejszenie uszkodzeń przez zgniecenie (stanięcie na aparacie), pęknięcie, czy pogryzienie ( np. przez psa).
Zapobiega również zagubieniu aparatu i konieczności powtórnego jego wykonania.
Aparat ruchomy wyciągamy z jamy ustnej podczas jedzenia !

Jak dbać o aparat ortodontyczny stały

Aparaty stałe oczyszczamy wraz z zębami. Dokładniejszy opis znajdziecie w artykule :

Jak dbać o zęby nosząc aparat. Aparat i higiena

Przy aparacie stałym ograniczamy pewne typy pokarmów ze względu na ich konsystencję (szczegóły powyżej), oraz ze względu na skład chemiczny, bowiem mogą powodować przebarwienia ligatur i innych elementów aparatu. Unikamy wtedy barwiących rzeczy takich jak: soki owocowe, sok z buraków, czerwone wino, dym tytoniowy, kawa, herbata, coca-cola itd.

Podobne tematy: