Proteza gniecie co zrobić ?

Proteza gniecie, ociera dziąsła. Uwierająca proteza zębowa. Co zrobić ?

Czemu gniecie proteza zębowa? Co jest powodem, że proteza ociera dziąsła? Pacjenci zgłaszają się z zaczerwienionymi i otartymi śluzówkami. W jamie ustnej nawet niewielkie rany wywołują silne dolegliwości bólowe. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by usunąć przyczyny dysfunkcji protezy zębowej. 

Proteza zębowa gniecie i uwiera. Odleżyny od protezy zębowej

Sytuacja gdy proteza zębowa uwiera w jamie ustnej jest bardzo mało komfortowa dla pacjenta. Mamy tu bowiem do czynienia z obszarem naszego ciała, który jest bardzo delikatny i wrażliwy. Już niewielki nacisk powodu anemizację, czyli niedokrwienie błony śluzowej w rejonie, w którym występuje. Do tego w przypadku protezy zębowej, która jest twarda i sztywna dochodzi mechaniczne drażnienie poprzez pocieranie, a nawet uszkodzenie ciągłości błony śluzowej jamy ustnej. Obszar niedokrwiony, otarty, drażniony przez drobnoustroje i pokarmy w jamie ustnej wywołuje silne dolegliwości bólowe. Pojawiają się odleżyny od protezy zębowej. Miejsce jest zaczerwienione, obrzęknięte na obwodzie, często krwawiące, nie goi się i bardzo mocno reaguje na spożywane pokarmy.

Dlaczego proteza gniecie i ociera dziąsła?

Gdyby proteza służyła tylko jako element estetyczny i leżała jak obrus na stole, nie ruszała się względem podłoża, wówczas nie powodowałaby  żadnych dolegliwości. Niestety tak nie jest. Szereg elementów jamy ustnej jest ruchomych, jak np. język, dno jamy ustnej, czy policzki. Poruszają się podczas mimiki, mówienia, przyjmowania, rozdrabniania, rozcierania i połykania pokarmów. Ruchomość śluzówki jest zachowana również wtedy, gdy w jamie ustnej pojawia się proteza. Jako ciało sztywne i obce ugniata i rani poruszające się tkanki. W wypadku protez osiadających sama może także wykonywać ruchy drgające, wahadłowe. Wymaga zawsze okresu adaptacji, aby pacjent się do niej w możliwie najlepszym stopniu przystosował.

Nowa proteza zębowa - adaptacja

Proteza gniecie, obciera, rani. Mamy najczęściej problem ze świeżo otrzymanymi protezami, kiedy to proces adaptacji dopiero się rozpoczyna. To protezy nowe akrylowe całkowite i częściowe tzw osiadające, najczęściej powodują odleżyny i obtarcia błony śluzowej jamy ustnej. Jako ciało obce, sztywne w jamie ustnej wymagają czasu i dopasowania zarówno w gabinecie jak i przez organizm pacjenta. Błona śluzowa obciążona przez protezę potrzebuje czasu, by przystosować się do sił, jakie są na nią przez płytę protezy wywierane. Nie jest to fizjologiczne obciążenie. Zmiany adaptacyjne zachodzą w śluzówkach, układzie nerwowym i naczyniowym. Zmianom podlega kość wyrostków zębodołowych szczęk, która objęta jest protezą. 

Czas adaptacji do protezy. Niewygodna proteza zębowa

Ważny dla pacjenta jest czas adaptacji do protezy. Im krótszy tym lepiej. Bardzo wiele czynników wpływa na to jak szybko przyzwyczajamy się do protezy. Do ważniejszych zaliczyć należy rodzaj protezy zębowej. Czy jest ona montowana na stałe, czy jest to proteza ruchoma. Te uzupełnienia montowane na stałe są dużo wygodniejsze, a czas adaptacji bardzo krótki. Praktycznie jeden do kilku dni. Należą do nich mosty porcelanowe. Protezy ruchome podparte z kolei są wygodniejsze od protez osiadających (protezy na NFZ). Adaptacja do protez szkieletowych podpartych to średnio czas od kilku do kilkunastu dni. Protezy osiadające akrylowe sprawiają dużo więcej problemów. Ich czas adaptacji to nawet kilka miesięcy. Są jednak pacjenci, którzy nie są w stanie ich zaakceptować w jamie ustnej.

Stara proteza gniecie i jest niewygodna

Dolegliwości mogą powodować również protezy długo użytkowane. Pojawiają się u nas odleżyny, gdy spada nasza ogólna odporność organizmu. Ma to miejsce w chorobach układowych, przy urazach mechanicznych, po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, np. po usunięciu zęba. Należy zwrócić się wtedy do swojego stomatologa z prośbą o kontrolę i ewentualne podścielenie protezy

Korekta niewygodnej protezy

Gdy proteza gniecie, rani i pojawiają się odleżyny, najlepiej udać się do swojego lekarza stomatologa celem kontroli zarówno protezy, jak i tkanek w okolicy, których występuje drażnienie. Zabieg i wizyta jest stosunkowo krótka. Często niewielka zmiana kształtu płyty protezy całkowicie znosi dolegliwości bólowe. W domu, przed wizytą, powinniśmy protezę dokładnie oczyścić.

Domowe sposoby na ocierającą protezę

Musimy znać domowe sposoby na uwierającą protezę. Nie zawsze mamy szybki dostęp do dentysty, albo technika, natomiast dolegliwości ze strony uzupełnienia mogą pojawić się w każdym momencie. Po pierwsze musimy dbać, aby miejsce otarcia było czyste. Podobnie proteza winna być umyta i zdezynfekowana. Polecam tu roztwór wody utlenionej, w którym umieszczamy uzupełnienie na kilka minut. Po drugie używajmy miękkiej szczoteczki do codziennej higieny, aby dodatkowo nie drażnić śluzówki. Ponadto pokarmy spożywajmy powoli, bez znaczącego nacisku na protezy. Starajmy przygotowywać posiłki o konsystencji miękkiej. Po trzecie możemy doraźnie zastosować preparat na śluzówki i tu poleciłbym Solkoseryl pastę stomatologiczną. Pasta ta dobrze i długo przylega do śluzówki, przyspiesza gojenie, oraz szybko łagodzi ból. Łagodząco działają także płukanki z szałwii i rumianku. Polecam także Dentosept, który jest wyciągiem z kilku leczniczych ziół.

Jeśli będziecie mieli problemy z waszymi protezami, zapraszamy do naszych przychodni ARTDENT w Brzesku i Bochni. Na miejscu otrzymacie Państwo szybką poradę i pomoc w bolącym problemie.