Kamień nazębny. Osad nazębny. Usuwanie kamienia z zębów. Brzesko Bochnia

Usuwanie kamienia nazębnego – cena. Złogi nazębne – płytka i kamień nazębny

Kamień nazębny jest osadem, który powstaje stopniowo. Początkowo miękki, z czasem twardnieje. Lubi powierzchnie zębowe trudno dostępne – z podcieniami. Gromadzi się na nierównych powierzchniach zębów, wypełnień, uzupełnień protetycznych oraz pod przęsłami mostów. Najwięcej jest go zawsze w okolicy przydziąsłowej (szczególnie uciążliwy jest w przestrzeniach międzyzębowych). W szczęce lokalizuje się najczęściej na zębach trzonowych. Jak skutecznie usunąć kamień nazębny?

Co powoduje kamień nazębny?

Kamień nazębny jest przyczyną zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia w tym formy przewlekłej paradontopatii prowadzącej do rozchwiania i utraty zębów. Jak widać na zdjęciu przez osad na zębach tracimy całkowicie estetykę naszego uśmiechu. Z jego też powodu kontakty z innymi ludźmi mogą być utrudnione z powodu przykrego zapachu z ust ( fetor ex ore). Więcej informacji na temat destrukcyjnego wpływu kamienia nazębnego na przyzębie znajdziecie w naszym artykule :

Paradontoza. Paradontopatia. Diagnostyka. Leczenie

Jak powstaje kamień nazębny

Skąd bierze się kamień nazębny? Płytka nazębna osadza się na umytych zębach już kilka minut po wyszczotkowaniu. Początkowo są to polisacharydy zawarte w ślinie. Do nich przyklejają się inne związki organiczne i nieorganiczne. Początkowo mamy na powierzchniach zębach miękkie złogi zawierające resztki pokarmowe, nabłonki, bakterie. Stopniowo nieusuwane ulegają mineralizacji przez sole wapnia zawarte w ślinie i pokarmie. Zaczyna kamień z czasem schodzić coraz głębiej w szczelinę, kieszonkę dziąsłową, tworząc osad poddziąsłowy.

Struktura złogów nazębnych przez mineralizację zaczyna być coraz bardziej szorstka, a brzegi nawarstwiającego się kamienia coraz to bardziej ostre.
Spożywając pokarm, czy myjąc zęby dociskamy miękkie struktury dziąsła do twardych, ostrych krawędzi kamienia nazębnego powodując ich uszkodzenie i krwawienie. Nie jesteśmy w stanie usunąć go przez szczotkowanie. Kamień nazębny musi zostać usunięty w gabinecie stomatologicznym.

paradontoza kamień nazębny

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

uwarunkowanie zewnętrzne powstawania złogów nazębnych

Jesteśmy w stanie podać wiele przyczyn powstawania kamienia nazębnego. Niektóre z nich jak braki higieniczne zostały już wspomniane wcześniej. Ale nie tylko to będzie przyczyną powstawania kamienia nazębnego. Taki drobiazg, jak zużyta szczoteczka nie pozwoli dobrze umyć zębów. Dlatego należy ją wymieniać regularnie. Nieprawidłowe ruchy i ustawienie szczoteczki podczas szczotkowania będą przyczyną pozostawienia osadu na zębach. Nasze nawyki i nałogi są źródłem budulca dla kamienia nazębnego. Takie używki jak kawa, papierosy, mocna herbata, coca cola, z dużą zawartością między innymi węglowodanów, nikotyny, ciał smolistych są doskonałym lepiszczem dla złogów nazębnych. Dieta bogata w cukry proste, o konsystencji kleistej, papkowatej, „świetnie” generuje płytkę bakteryjną i osad nazębny. Dlatego tak często dla przeciwwagi poleca się surowe warzywa i owoce.

uwarunkowanie wewnętrzne powstawania złogów nazębnych

Nie zawsze wszystko zależy od nas.  W niektórych schorzeniach ogólnoustrojowych jak np. cukrzycy, zaburzeniach wydzielania tarczycy i przytarczyc może być zwiększona agregacja kamienia nazębnego. Przyjmowane leki, jako skutek uboczny mogą powodować zmniejszenie wydzielania śliny i jej zagęszczenie. Dalej idąc, skład śliny, który może być uwarunkowany genetycznie, bogaty w polisacharydy sprzyja także odkładaniu osadów nazębnych.
Do jatrogennych czynników zwiększających powstawanie kamienia nazębnego zaliczyć należy także źle założone wypełnienia, korony i mosty, wadliwe protezy.

Jak często należy usuwać kamień nazębny

Zasadniczo skaling zębów jest bardzo indywidualną sprawą, choć przyjmuje się, że robimy to średnio dwa razy do roku. Mamy jednak pacjentów, u których potrzeba usuwania złogów nazębnych występuje raz na rok albo nawet rzadziej. Są również osoby, które kamień muszą mieć usuwany raz na kwartał. W największym jednak stopniu zależy to naszej indywidualnej jakości szczotkowania zębów i higieny jamy ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego. Brzesko Bochnia

Kamień nazębny u dzieci

Podobnie jak u dorosłych, tak i u dzieci kamień nazębny pojawia się na zębach i w kieszonkach dziąsłowych. Ze względu jednak na wiek dziecka przeważnie mamy do czynienia z miękkimi złogami. U dorosłych kamień „dojrzewa” całymi latami i ma twardość cementu. To co nas jako rodziców powinno zaalarmować, to zaczerwienienie i krwawienia z dziąseł. Krwawe ślady na kromce chleba, czy na ugryzionym jabłku. Jeśli to przegapimy, to na pewno będziemy w stanie wyczuć nieprzyjemny zapach z ust naszego dziecka. Dlatego kamień nazębny u dzieci powinien być sprawdzamy razem z próchnicą i jeśli występuje ściągamy w gabinecie stomatologicznym. Osad nazębny u dzieci usuwamy podobnie jak u dorosłych kocówką ultradźwiękową.  Następnie powierzchnie zębów wygładzamy szczoteczkami z pastą i gumkami. Drobny osad nazębny usuwamy poprzez piaskowanie.   

Zapobieganie powstawania kamienia nazębnego u dzieci

Pierwszą zasadą jest nie dopuścić do powstawania kamienia nazębnego w jamie ustnej. Nauka mycia zębów i ciągła kontrola higieny naszego dziecka to podstawa. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule :

Mycie zębów u dziecka. Od kiedy? Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie

W gabinecie kamień nazębny usuwamy specjalnymi końcówkami ultradźwiękowymi. Najpierw z powierzchni naddziąsłowych, potem z kieszonek dziąsłowych. Kolejno jest ściągany gruby, średni i drobny osad. Fala dźwiękowa wraz z drobnymi cząstkami wody uderza w powierzchnię małych złogów krusząc je i odrywając od powierzchni zęba. Duże osady nazębne są rozbijane przez drgającą z dużą częstotliwością kocówkę skalera. Skutkiem kilkakrotnego przesunięcia narzędzia po powierzchni zęba jest uzyskanie prawie idealnie gładkiego szkliwa i zębiny i całkowite usunięcie kamienia nazębnego. Wykończenie całej pracy dokonujemy przyborami polerskimi.

Dlatego też bardzo pomocne przy usuwaniu kamienia nazębnego są specjalne szczoteczki z pastą polerską, gumki do polerowania powierzchni i paski do higienizacji. Na sam koniec wszystkie oczyszczane powierzchnie poddajemy procesowi piaskowania. Zabieg ten wykonuje się specjalna piaskarką stomatologiczną. Bardzo polecane do stosowania przed skalingiem i po zabiegu są płyny z chlorheksydyną – płukanie jamy ustnej.

Jak usunąć kamień nazębny z całej powierzchni zęba

Możemy kamień nazębny usunąć w całości samodzielnie, ale pod jednym warunkiem. Przede wszystkim należy systematycznie i dokładnie szczotkować i nitkować swoje zęby. Szczoteczką elektryczną, albo manualną usuwamy osady z powierzchni żujących, dalej wargowych i na końcu podniebiennych. Podobnie nitką zębową oczyszczamy z kamienia nazębnego powierzchnie styczne zębów. Po dokładnym ich umyciu płuczemy usta płynem z dodatkiem chlorheksydyny. Efektem naszych starań będzie usuniecie miękkiej płytki nazębnej i całkowity brak kamienia nazębnego. Najlepiej jednak, jeśli za pierwszym razem usuniemy kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym.

Mycie zębów. Jak prawidłowo szczotkować zęby

Szczoteczka do zębów manualna. Elektryczna. Soniczna

Nitka do zębów. Nić dentystyczna. Nitka stomatologiczna

Płyn do płukania jamy ustnej. Który wybrać? Który najlepszy ?

Podsumowując, tylko dzięki codziennym ciężkim staraniom możemy mieć pewność , że nasze zęby będą zawsze gładkie.
Jeśli nawalimy z higieną i kamień powstanie, nie pozostaje nam nic innego jak udać się do swojego stomatologa i poprosić o profesjonalne usuniecie kamienia nazębnego.

Pasta na kamień i osad nazębny

Bardzo często pacjenci pytają nas lekarzy jaką stosować pastę na kamień nazębny? Przede wszystkim, jeśli kamień nazębny jest mocno zmineralizowany i zalega na zębach i w kieszonkach dziąsłowych, to żadna pasta do zębów na kamień nazębny nie jest w stanie sama z siebie pomóc. Potrzebna jest wizyta u swojego dentysty, aby usunąć złogi. Jeśli mamy stan, kiedy osad nazębny jest miękki, wtedy dokładne oczyszczanie przy użyciu pasty do codziennej higieny powinno wystarczyć. Tymczasem możemy zastosować pastę ze składnikami łagodzącymi podrażnienia i krwawienia z dziąseł np. Lakalut, Biodent, Paradontax. 

Ważnym wskaźnikiem tego, że robimy to dobrze i udało nam się opanować odkładanie płytki nazębnej będzie stan dziąseł. Dziąsło brzeżne jest takim „papierkiem lakmusowym” jakości naszego szczotkowania. Gdy jest różowe, gładkie, nie krwawiące wiemy, że wszystko jest w porządku. Dlatego, jeśli pojawia się krwawienie, obrzęk, zaczerwienienie, to znak, że należy szybko poprawić jakość oczyszczania zębów.

Domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego

Na niektórych forach pojawiają się informacje, że można go rozpuścić w jamie ustnej stosując różnego rodzaju roztwory np:

jak usunąć kamień nazębny sodą i sola kuchenną

ocet jabłkowy na kamień nazębny

proszek do pieczenia na kamień nazębny

roztwór wody utlenionej na kamień nazębny

Są przepisy, które, podają kombinacje stosowania tych składników i zalecają stosowanie ich do skutku. Powiem wam, że spróbowałem i z mojego doświadczenia wynika, że nie są to wcale miłe sposoby usuwania kamienia nazębnego . Dlatego dużo lepsze wyniki według mnie daje pasta do zębów i  nitka zębowa plus płyn do płukania jamy ustnej.
Domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego nie do końca go usuwają. Zawsze zostaną w miejscach trudnodostępnych złogi kamienia. Wystarczy dla porównania zaobserwować ile wysiłku i jak bardzo żrących substancji potrzeba, by usunąć kamień np. w czajniku, czy baterii umywalkowej. Podobnie nie usuną kamienia nazębnego pasty tzw. wybielające. Podsumowując w skrócie domowe sposoby usuwania osadu nazębnego przy dłuższym stosowaniu nie tylko nie usuną złogów z powierzchni trudno dostępnych, ale spowodują także wytarcie szkliwa i zębiny brzeżnej oraz uszkodzenia dziąsła brzeżnego, czy też mocną nadwrażliwość zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego w ramach NFZ

Możemy jeden raz do roku usunąć kamień nazębny na NFZ. Usuwanie kamienia w ramach procedury NFZ obejmuje ściągniecie osadów z powierzchni zębów całej jamy ustnej. Natomiast nie obejmuje piaskowania zębów.

Cena usuwania kamienia nazębnego

Cena usuwania kamienia nazębnego z całej jamy ustnej może się wahać od 100 do 200 zł. Jeśli doliczymy zabieg piaskowania zębów całkowity koszt może być wyższy o kilkadziesiąt złotych. Polecamy nasz Pakiet Profilaktyczny. Oprócz usuwania kamienia i piaskowania zawiera on także polerowanie zębów i dodatkowo fluoryzację. Korzystając z promocji można zaoszczędzić nawet 100 zł.

Jeśli chcą Państwo szybko i skutecznie usunąć kamień nazębny, zapraszamy serdecznie do wizyty w naszym gabinecie stomatologicznym w Brzesku lub Bochni. Zapewniamy zadowolenie z zabiegu, korzystne ceny i miłą atmosferę.