Chirurgia szczękowa. Wkręcenie implantu. Brzesko Bochnia

Wkręcenie implantu – czy to boli? Ile trwa zabieg i jak się do niego przygotować?

Wszczepienie implantu to zabieg przeznaczony dla osób, które utraciły zęby i chcą uzupełnić istniejące braki. Wymaga on od lekarza stomatologa ogromnej precyzji i dokładności, a ze strony pacjenta wskazana jest cierpliwość oraz stosowanie się do pozabiegowych zaleceń. Wiele osób zastanawia się, czy wkręcenie implantu boli? Jak długo trwa tego rodzaju zabieg i jak się do niego przygotować? Jakie badania przed wszczepieniem implantu zębowego należy wykonać?

Implanty zębowe a przygotowanie do zabiegu

Wprowadzenie implantu zęba do kości, należy poprzedzić szeregiem badań pacjenta i analiz w jamie ustnej. Po pierwsze przeprowadzamy z pacjentem wywiad i badanie kliniczne. Po drugie ustalamy wskazania do implantacji. Ponadto przed implantacją zlecamy wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Pacjent otrzymuje także skierowanie go pracowni radiologii stomatologicznej.

Jednym z najważniejszych badań jest badanie rentgenowskie, a w szczególności badanie tomograficzne CBCT. Ono decyduje o rodzaju i parametrach implantu zębowego. Jest również wskazówką, czy nie powinniśmy wykonać przygotowania chirurgicznego wyrostka, np. augmentacji kości. Ponadto, prowadzone przez nas badanie i planowanie może wykazać przed zabiegiem wkręcenia implantu, potrzebę przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, leczenia protetycznego, czy periodontologicznego.

Wywiad z pacjentem przed implantacją zęba

Rozmowa z pacjentem na samym początku leczenia pozwala nam się zorientować w jego oczekiwaniach co do leczenia, jak i efektu końcowego. Z drugiej strony, sam zainteresowany otrzymuje informacje, co chcemy osiągnąć, jakimi metodami, oraz szczegóły na temat leczenia. Ponadto dostarcza danych o stanie zdrowia pacjenta i pozwala zakwalifikować do zabiegu wszczepienia implantu. Z wywiadu dowiadujemy się także, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne, które mogą utrudnić, albo wręcz uniemożliwić wykonanie implantacji zęba. Więcej o samych przeciwwskazaniach do zabiegu wkręcenia implantu znajdziecie w naszym artykule:

Przeciwwskazania implantacji. Kiedy nie wkręcamy implantów

Wkręcenie implantu - badanie kliniczne

Badanie kliniczne przeprowadzamy w gabinecie przez lekarza stomatologa. Ma ono na celu zdiagnozowanie stanu poszczególnych elementów układu stomatognatycznego. Oceniamy tkanki twarzy i struktury wewnątrz jamy ustnej. Staramy się wzrokiem, dotykiem określić kondycję skóry, błony śluzowej, mięśni zębów, języka, ślinianek i elementów kostnych. Dodatkowo szukamy wszystkich przesłanek, które mogły by świadczyć o nieprawidłowościach i zmianach chorobowych w obrębie tkanek. Badanie kliniczne pacjenta pozwala zaplanować rodzaj i zakres zabiegu implantologicznego.

Implantacja zęba - badania laboratoryjne

Ważne jest to, by poznać aktualny stan zdrowia pacjenta. Dlatego potrzebujemy szczegółowe badania laboratoryjne. Zlecamy pacjentowi badania ogólne krwi: morfologia krwi z rozmazem, OB, czas krwawienia i krzepnięcia, a także poziom glukozy. Dodatkowo prosimy o analizę laboratoryjną poziomów hormonów tarczycy TSH, T3, T4, oraz przeciwciała HbS , a także wapń, sód i potas w surowicy.

Wkręcenie implantu - diagnostyka radiologiczna

Przed wkręceniem implantu najważniejszym i rozstrzygającym badaniem jest badanie  radiologiczne.
Na przygotowanie do wszczepienia implantów składa się diagnostyka radiologiczna przeglądowa (2D) i tomograficzna (3D). Zdjęcia przeglądowe punktowe czy zdjęcia panoramiczne dają ogólny pogląd na stan kości, zębów i przyzębia. Ponadto pozwalają wstępnie zaplanować zabiegi. Jednak najważniejsze i naprawdę dokładne dane otrzymujemy z tomografii CBCT. Dzięki nim poznajemy wymiary i gęstość kości. Specjalne oprogramowanie pozwala na dobór rodzaju implantu, jego długości i szerokości. Do tego podpowiada, gdzie i w jakim kierunku powinien być prowadzony.

wkręcenie implantu
wkręcenie implantu

Dzięki nawigacji w 3D projektujemy  szablony implantologiczne, które w trakcie zabiegu zakładamy na wyrostki szczęk. Specjalne otwory prowadzą wiertła kostne w najtrudniejszych zabiegach klinicznych wszczepienia implantów.

wkręcenie implantu. Szablon implantologiczny
Szablon implantologiczny. Wkręcenie implantu

Przygotowanie chirurgiczne przed wszczepieniem implantu

Wkręcenie implantu jest dużo łatwiejsze, gdy przygotujemy chirurgicznie interesujący nas obszar wyrostka zębodołowego. Mamy przypadki kliniczne, że usuwamy zęba i od razu, jednoczasowo, w to samo miejsce wprowadzamy implant. Ważne jest to, że takie zabiegi przeprowadzamy w dobrych warunkach miejscowych i po wcześniejszej pełnej diagnostyce. Najczęściej jednak jama ustna przed zabiegiem wymaga sanacji i usunięcia chirurgicznego zniszczonych zębów. Ponadto chirurdzy dokonują także korekty kształtu wyrostków, ich wysokości, pogłębienia przedsionka i zmiany przyczepów śluzówkowych.

Najwięcej problemów klinicznych sprawia brak dobrej jakości kości, w którą można by z powodzeniem wprowadzić wszczep. Takie trudne miejsca znajdują się najczęściej w okolicy górnych trzonowców i przedtrzonowców. Obecność zatoki szczękowej i jej pneumatyzacja sprawia, że szybko po usunięciu tych zębów grubość kości w tym odcinku dramatycznie spada. Dlatego też potrzebne są zabiegi odtwórcze kości. Do nich zaliczmy augmentację kości 

Wkręcenie implantu z augmentacją kości

Tego typu zabieg, w raz z wkręceniem implantu, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym. Polega on na wprowadzeniu w miejsce ubytku kości, przeszczepu tkanki własnej. Najczęściej jest to kość pacjenta pobrana z okolicy zatrzonowcowej. Równie często, a może nawet częściej stosuje się przeszczep allopplastyczny granulatem kościozastępczym. Ubytek kostny odsłaniamy cieciem chirurgicznym i odwarstwiamy płat śluzówkowo-okostnowy. Specjalnie przygotowane granulki w formie luźnej, albo w postaci konoidalnej umieszczamy w septycznych warunkach w ubytku kostnym z domieszką krwi własnej. Czasem dodawane są czynniki wzrostu kości mające działanie osteoindukcyjne, znajdują się one w tkankach kości naturalnej(BMP), płytkach krwi (PDGF).   

Implant augmentacja kości
Implant augmentacja kości. Wkręcenie implantu

Dodatkowo powierzchnię ubytku wraz z materiałem pokrywamy specjalną membraną, która stabilizuje wszczepiony materiał. Na koniec całość przykrywamy odwarstwionym na początku zabiegu płatem śluzówkowo-okostnowym i zakładamy szwy chirurgiczne. Podsumowując, kość wyrostka dzięki materiałowi kostnemu,pod wpływem czynników indukcyjnych i w stworzonych przez chirurga optymalnych warunkach w przeciągu kilku miesięcy odtwarza swoja strukturę. Zdjęcia rtg kontrolne wykonujemy najwcześniej po 3 miesiącach.     

Leczenie ortodontyczne przed wkręceniem implantu

Nie wszyscy pacjenci u których planujemy wkręcenie implantu mają prawidłowe stosunki zwarciowo-zgryzowe. Dlatego też zdarza się, że leczenie implantologiczne musimy poprzedzić leczeniem aparatem stałym. Brak miejsca na prawidłowe wstawienie implantu zęba jest spowodowany przesunięciem, bądź pochyleniem się zębów w łuku zębowym po utracie zęba. Korekta ortodontyczna jest w określonym czasie stworzyć prawidłowe warunki i miejsce do implantacji. 

Implanty korekta aparatem ortodontycznym

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy lekarz ortodonta pracuje z pacjentem, u którego występuje hypodoncja (brak zębów). Pacjent taki nie posiada zawiązków i własnych zębów  w wieku dorosłym. Dlatego najpierw ortodonta odpowiednio przesuwa obecne w jamie ustnej zęby i ustawia je tak by stworzyć miejsce do wprowadzenia wszczepu zębowego.  Po tak przeprowadzonym leczeniu  implantolog dopiero może uzupełnić brak zęba implantem.

Wkręcenie implantu zęba. Czas trwania zabiegu

Zakładając, że wszystko podczas zabiegu przebiega zgodnie z planem, czas zabiegu wkręcenia implantu waha się od 20-40 min. Wiele zależy od warunków miejscowych oraz sprawności operatora.  Mówimy tu o wszczepieniu jednego implantu zęba. Jeśli ich wprowadzanych więcej, co nierzadko ma miejsce, czas odpowiednio wówczas ulega wydłużeniu. Podsumowując samo wkręcenie implantu zęba jest zwieńczeniem całego procesu przygotowawczego, często wielomiesięcznego, by zabieg mógł mieć miejsce. 

Podobne tematy