Zalety implantów są bezsprzeczne i w pełni wykorzystujemy je w nowoczesnej stomatologii. Sam implant jest praktycznie niezniszczalny. Ponadto został stworzony z materiałów, które są w pełni akceptowane przez ludzki organizm. Technika ich wykonania i powierzchnia implantu zapewniają doskonałą integrację z kością, zaś jego wykończenie ceramiką daje efekt kosmetyczny, którego oczekujemy.
Korzyści zdrowotne to zaleta implantów
Bardzo dużym plusem implantów jest fizjologiczne oddziaływanie na tkanki własne pacjenta. Implant przenosi obciążenia podobnie jak ząb, którego zastępuje, bezpośrednio na kość. Ponadto beleczki kostne wnikają w strukturę wszczepu do tego stopnia, że tworzą połączenia porównywalne do naturalnych połączeń kostnych. Dzięki temu kość ma prawidłową budowę, nie ulega zanikom, cały czas przebudowuje fizjologicznie swoją strukturę pod wpływem sił żucia. Sytuacja ta jest podobna do normalnego oddziaływania zęba na kość wyrostka. Dodatkowo obecność implantów zapobiega rozsuwaniu i przesuwaniu się innych zębów, zabezpiecza przyzębie. Zalety implantów to także poprawa higieny i powrót naturalnego uśmiechu.
Dla porównania zestawmy implanty z innym uzupełnieniem protetycznym w postaci protezy akrylowej, którą wykonuje NFZ. Stosując protezy ruchome zamiast implantów będziemy mieli sytuację odwrotną i mocno niefizjologiczną. Siły zwarciowo-zgryzowe przekazywane są w dużej mierze na śluzówkę, a nie na kość wyrostka.
Dodatkowo nie ma w tu relacji korzeń-kość i przebudowy tej drugiej pod wpływem sił żucia. W efekcie mamy do czynienia często z dużymi zanikami kostnymi w miejscu oddziaływania płyty protezy. Ponadto pogorszeniu ulega higiena, wzrasta intensywność próchnicy, pojawiają się zapalenia przyzębia. I jeszcze do tego, płyta i klamry protez ruchomych przyczyniają się do osłabienia pozostałych własnych zębów.
Zaleta implantów to także ich trwałość
Implanty zębowe wykonane z tytanu bądź z cyrkonu są praktycznie niezniszczalne. Odporne na korozję, kwasy i zasady. Dodatkowo wykazują bardzo dobre parametry przy zginaniu i rozciąganiu. Nie są podatne na próchnicę i wykazują doskonałą biozgodność z własnymi tkankami pacjenta…… i to wszystko jest prawda. Żeby nie było jednak tak całkiem różowo, to do implantu potrzebny jest jeszcze pacjent, żywy człowiek, który ma swoją historię zdrowotną. „…Bo do tanga trzeba dwojga…” przetoczę słowa BUDKI SUFLERA. Z naszej praktyki wynika, że choroby ogólne, przyjmowane leki, niedobory witaminowe, zaburzenia hormonalne, zła dieta i higiena, nałogi, wady zgryzu, bruksizm i wiele wiele innych czynników wpływa na trwałość implantów. U każdego z nas ten okres będzie inny. Źródła naukowe podają czas użytkowania na około 10-30 lat. Ten przedział dwudziestu lat, to właśnie wpływ indywidualnych uwarunkowań na utrzymanie wszczepu w jamie ustnej. Więcej informacji znajdziecie w naszym wpisie:
Wygoda użytkowania, to kolejna zaleta implantów
Zaletą implantów jest brak elementów dodatkowych, które służą do zakotwiczenia uzupełnienia protetycznego. Praca protetyczna na implancie w postaci korony protetycznej nie różni się wizualnie od własnych zębów pacjenta. Dotyczy to także i indywidualnego wrażenia obecności zęba w łuku zębowym. Nie czujemy, że mamy w ustach coś obcego. Dlatego też, podczas mówienia, uśmiechania się, spożywania posiłków, higieny jamy ustnej czujemy się komfortowo. W przeciwieństwie do prac protetycznych ruchomych, nie ma tu klamer, łuków, podparć, a więc wszystkich tych elementów, które drapią i przeszkadzają nam w jamie ustnej. Komfort w jamie ustnej to duży plus i zaleta implantu.
Kiedy planujemy implanty zębowe ?
Implanty możemy zastosować po utracie pojedynczego zęba, ale także i kilku w danym odcinku łuku zębowego. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego rodzaju operacja wymaga spełnienia szeregu warunków miejscowych, ogólnych zdrowotnych, jak i dobrej jakości kości w miejscu wprowadzenia wszczepu.
Zalety implantów przy uzupełnianiu braku pojedynczego zęba
Dzięki zastosowaniu wszczepu zębowego oszczędzamy zęby sąsiednie, które graniczą z brakiem zębowym. Zaleta implantu jest taka, że nie trzeba tych zębów szlifować pod uzupełnienie stałe, jakim jest most protetyczny. Dlatego też, jeśli brakuje jednego zęba i nie ma przeciwskazań, planujemy i wprowadzamy implant. W zależności od wyboru metody i rodzaju wszczepu, wprowadzamy go jednofazowo lub dwufazowo. Szczególnym wskazaniem dla zastosowania implantu zębowego jest brak zęba w odcinku przednim, gdy obok luki mamy ładne i nieuszkodzone zęby. Jest to odcinek estetyczny i cenne jest zachowanie indywidualnych cech łuku zębowego pacjenta. Po okresie gojenia i integracji z kością pracę kończymy osadzeniem na implancie zęba korony protetycznej.
Jak uzupełnić implantami brak kilku sąsiednich zębów?
Brak kilku zębów może być uzupełniony i to z powodzeniem implantami zębowymi. Szczególnie dobre jest to rozwiązanie przy brakach skrzydłowych, gdzie w w pełni możemy wykorzystać zalety implantów. Szczególnie, gdy nie chcemy stosować protezy ruchomej, a nie ma warunków na osadzenie mostu protetycznego. Dlatego, przy braku zębów na pewnym odcinku decydujemy się na wprowadzenie dwóch, trzech implantów zębowych. Poszukujemy i wybieramy miejsca z najlepszymi warunkami kostnymi. Rzadko osadzamy implanty jeden obok drugiego. Najczęściej rozmieszczamy je równomiernie w pewnej odległości od siebie. Jest to podyktowane dbałością o prawidłowy profil dziąsła w okolicy korony protetycznej zęba, po zakończeniu leczenia. Potem, po około kilku miesiącach, dobrze zintegrowane już z kością wszczepy łączymy mostem protetycznym. W efekcie otrzymujemy stabilną i estetyczną odbudowę protetyczną brakujących zębów.
Całkowity brak zębów lub obecne pojedyncze zęby. Jak możemy wykorzystać implanty zębowe?
W sytuacji gdy w jamie ustnej pacjenta nie ma zębów, albo pozostały pojedyncze zęby, możemy zaplanować rozległą odbudowę implantoprotetyczną opartą na kilku implantach zębowych. W tym celu wykorzystujemy miejsca w szczęce i żuchwie z dobrze zachowaną bazą kostną. Jeśli jej nie ma, albo jest niewystarczająca, konieczne są wówczas zabiegi augmentacji, bądź przeszczepu kości. Leczenie rozpoczynamy szczegółową analizą radiologiczną 3D ( zdjęcia przeglądowe jamy ustnej, tomografia CBCT). Następnie w trakcie zaplanowanych zabiegów rozmieszczamy 5-6 implantów wzdłuż łuku wyrostka zębodołowego. Po okresie integracji z kością i formowania dziąsła brzeżnego przystępujemy do odbudowy protetycznej. Finalnie cała praca w jamie ustnej zwieńczona zostaje mostem protetycznym, albo protezą szkieletową. Obie formy protez przywracają estetykę i funkcję łukom zębowym. Różnica miedzy nimi jest taka, że most protetyczny jest osadzany na implantach zębowych na stałe. Proteza szkieletowa jest natomiast elementem ruchomym, wyciąganym przez pacjenta z jamy ustnej.
Używamy implantów zębowych do stabilizacji i odciążenia protezy osiadającej
Bardzo często zgłaszają się do nas pacjenci narzekający na jakość użytkowani protezy całkowitej akrylowej dolnej i górnej. Szczególnie proteza dolna ze względu na bardzo małą powierzchnię wyrostka zębodołowego żuchwy przenosi bardzo duże siły i ciśnienie na tkanki miękkie tegoż wyrostka. Dla pacjenta skutkuje to odleżynami na błonie śluzowej, dużym bólem w okolicy płyty protezy. Drugi problem, który niesie ze sobą użytkowanie protezy akrylowej, to słaba stabilizacja na dziąsłach pacjenta. Jest to związane z dużą ruchomością elementów anatomicznych oraz zanikiem wraz z wiekiem tkanek w jamie ustnej. Rozwiązaniem i to dobrym, jest wprowadzenie w kość wyrostka żuchwy lub szczeki 2 albo 3 implantów tytanowych. Implanty po zintegrowaniu z kością łączone są z protezą dolną za pomocą elementów specjalnych, takich jak : belki, zatrzaski, zasuwy, teleskopy, magnesy itd. Tak wykonana praca implantoprotetyczna bardzo dobrze sprawdza się na co dzień. Praktycznie eliminuje wszystkie pierwotne dolegliwości i zapewnia pacjentom pełny komfort podczas ich użytkowania.
Mini implanty jako pomoc w leczeniu ortodontycznym
Zalety implantów docenili ortodonci. Stosują mini implanty jako zaczepy aparatów ortodontycznych. Mini implanty są małymi śrubkami, które stają się elementami aparatu ortodontycznego stałego. Wkręca się je w kość wyrostka w przestrzenie międzyzębowe. Stanowią one kotwicę dla wyciągów ortodontycznych. Mają bardzo podobne funkcje jak pierścienie ortodontyczne. Pomagają optymalnie zaplanować prace aparatu stałego i rozłożenie sił działania elementów tego aparatu. Prawidłowe ich osadzenie i wykorzystanie jako kotwicy, daje możliwość takiego prowadzenia leczenia, by ruchy zębów w niepożądanym kierunku były jak najmniejsze. Mini implanty bardzo dobrze się sprawdzają przy ściąganiu zębów do łuku oraz zamykaniu luki po brakującym zębie.
Zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w przychodniach ARTDENT w Brzesku i Bochni. Służymy Państwu pomocą i zawsze odpowiemy na wasze pytania związane z implantami zębowymi. Oczywiście cały czas nasze wpisy dotyczące tej tematyki są do waszej dyspozycji na stronach przychodni.